Asahi+mindfulness online
1. livetallenne

Tässä 1. videossa lyhyt johdanto, asahiharjoitus ja mindfulnessharjoituksena kehomeditaatio.
(Meditaatio alkaa kohdasta 1.09, jos haluat välillä tehdä erikseen vain sen.)

Huom. tutustu videon alapuolelta myös teematehtävään!

Lisää läsnäoloa arkeen - kokeile tätä!

Skannaushetki

Yksinkertainen pysähtymishetki oman hengityksen ja kehotuntemusten äärelle.
Tunnustella miten hengitys kehossa virtaa juuri nyt, miltä se tuntuu, ja missä se tuntuu? Ja mitä muita tuntemuksia kehossa tunnistat juuri nyt, tässä hetkessä.

Huomaa, että tämä voi olla vain parin hengityksen pituinen "miniskannaus". Tai kokeile vaikka kokonainen minuutti tai pari!

Ota tavaksi miniskannaukset arjessa, kesken kaiken, milloin ja missä vain olet ja huomaat.
Se voi olla esim:

-fyysinen pysähdyshetki (seisoessa kassajonossa tai odottelemassa jotakin. Tai katsellessa ikkunasta maisemaa, istahtaessa sohvalle, ruokapöytään tai tietokoneen ääreen, saunan lauteille...)

- liikkeessä, tekemisessä tai arjen askareissa (kävellessä, siivotessa, kutoessa, kokatessa, suihkussa, saunassa, marjastaessa kyykkiessä…)

Huomaa, että tämä harjoitus ei juuri aikaa vie. Se on enemmänkin tietoisuuden tila, jolla harjoitamme:

=> taitoa ja tapaa havahtua ja tuoda huomio ajatusten pyörteistä oman hengityksen virtaan ja kehotuntemuksiin.

=> laskeutumista läsnäolon tilaan, tähän hetkeen, jossa juuri olet.

Tämä on yksinkertaista vaan ei välttämättä helppoa!
Vaikeinta meille on huomata ja muistaa ottaa se hetki skannaustuokiolle.
Voimme ehkä samalla huomata, että hartiat voisi laskea alas, tai antaa leuan rentoutua... ojentaa selän...tai huomata juoda vaikka lasin vettä...tai kuunnella lintujen laulua...

Kokeile, anna itsesi havahtua hetkiin!😉

Tässä vähän lisätietoa asahista ja tässä mindfulnessista.

Asahi+ mindfulness online
2. livetallenne

Tervetuloa tällä tallenteella mukaan asahiharjoitukseen, istumameditaatioon ja loppurentoutukseen.

Kokeile tätä arjessasi!

Mindfulnessharjoitus:
istumameditaatio

Viime viikolla kokeiltavana oli pienet pysähdyshetket, lyhyet skannaushetket ja huomion vieminen omaan hengitykseen ja kehotuntemuksiin.

Tällä viikolla kutsun sinua istumameditaatioon.
Mihin kohtaan päivää voisit ujuttaa pienen istumameditaation?
Sen ei tarvitse viedä aikaa eikä olla totista touhua, voit aloittaa viidestä minuutista! Tai jos se on liikaa, kokeile 3 minuuttia!

- laita kello soimaan sopivaksi ajaksi, ja anna itsellesi lupa vain olla tämä pieni hetki.

- asetu aloillesi siinä missä olet, hyvään ja mukavaan istuma-asentoon, jossa rankasi on rennon ojentunut ja hengityksesi pääsee virtaamaan vapaasti (huom. voit aina mennä aina myös makuulle, jos haluat).
Voit tukea asentoasi tyynyillä tai nojata selkääsi seinää/selkänojaa vasten.

- laskeudu rauhassa asentoosi, jossa voit asettua avoimen hyväksyvällä asenteella seuraamaan omaa hengitystäsi, sen virtaa ja kehon tuntemuksia.

- jos mielesi on levoton, kärsimätön ja hyppii alituiseen muualle, tuo se lempeän yksinkertaisesti vaan takaisin hengitykseen ja kehon tuntemuksiin yhä uudestaan ja uudestaan, arvostelematta tai analysoimatta.

- jos kehosi on kireä, jännittynyt, koet kipua, tai jotakin muuta ”hankalaa”, kokeile, voitko olla näidenkin tuntemusten kanssa ja antaa omalla hengityksellä tilaa kaikille tuntemuksille sellaisina kuin ne nyt ovat ja vain tutkia niitä avoimen kiinnostuneena, arvostelematta tai pyrkimättä muuttamaan niitä.
Tuntemukset ehkä laantuvat, muuttuvat tai siirtyvät eri kohtaan kehossa.

- voitko vain olla tässä, aistimassa ja seuraamassa, miten kehon tuntemukset tulevat ja menevät ihan kuin ajatuksetkin, aina uusi tuntemus tai tunne tulee edellisen tilalle.
Minkään tunteen tai tuntemuksen ei tiedetä jääneen pysyväksi:)

- huomaa, että voit aina myös korjata tai vaihtaa asentoasi tietoisesti ja myös keskeyttää harjoituksen, jos tunnet siihen tarvetta.

- kun kello soi, huomioi vielä hetki harjoituksen vaikutuksia.

- kiitä lopuksi itseäsi, että otit itsellesi tämän hetken, jolla vahvistat itsetuntemustasi, tietoisuustaitojasi, stressinhallintaasi ja kokonaisvaltaista hyvinvointiasi. <3

Asahi+ mindfulness online 3. livetallenne

Tässä videossa asahiharjoitus, variaatioita perussarjaan ja mindfulnessharjoituksena kehomeditaatio (jonka loppupuolella harjoitukseen tuli naapurista kovaa porausääntä yllätyselementtinä)

Katso videon alapuolelta myös tämän viikon teematehtävä!

Kokeile tätä!

Ikioma resetointihetki
- parin minuutin breikki

Laadi itsellesi sopiva parin minuutin setti muutamasta asahi-liikkeestä, joista erityisesti pidät!

- tee liikkeiden välissä ja lopuksi tasaus- l. välihengityksiä;
sisäänhengityksellä kämmenet ylöspäin edessäsi ilmaa nostaen ja uloshengityksellä kämmenet alaspäin laskien, polvien rytmittäessä liikettä, jos seisto.
Aisti samalla hengityksen virtaa ja kehon ja mielen tuntemuksia.

-jää lopuksi sopivaan asentoon skannaamaan harjoituksen vaikutuksia parin hengityksen ajaksi.

-ravistele sitten hieman jäseniäsi, hiero, taputtele, halaa ja kiitä itseäsi resetointihetkestä ja palaa päivän toimiin!

Voit vaihdella liikkeitä ja tehdä tätä milloin ja missä vain, pitkin päivää, aamun avaukseksi tai päivän päätteeksi!

BONUS:
video istuma-asahia 25 min

Kuvasin viime session päätteeksi vielä 25 min istuma-asentoon sovellettuja asahi-liikkeitä, niille jotka harjoittavat istuallaan tai haluavat välillä levähtää istuma-asennossa.
Liikkeitä voi soveltaa ja tehdä myös esim. miniversioina lyhyesti työpöydän äärellä.

Klikkaa alta video!

Asahi+ mindfulness online
4. livetallenne

Tässä harjoitusvideossa asahi, muutama uusi yhdistelmäliike ja pieni kävelymeditaatioharjoitus (n. 6 min)
ja lopuksi kehomeditaatio.

Huomaa videon alapuolelta myös teematehtävä!

Kokeile tätä!

Tietoisuus ympäristöstä, havainnointi.
Kuinka tietoisina olemme tutussa ympäristöstämme?
Kuinka usein esim. kuljemme mietteissämme "onnemme ohi" tutuissa paikoissa, ajatukset ihan toisaalla?

Havahdu läsnäolon hetkiin välillä vain olemalla ja aistimalla ympäristöä, juuri siinä, missä oletkin. Anna vain aistisi tietoisesti avautua äänille, tuoksuille, näkymille ympärilläsi.

Esim. luonto on tähän ihan paras opettaja tarjoamalla koko ajan parastaan, joka hetki, joka päivä, ympäri vuoden.

Kohtaa vastaantulijan katse tai hymy, huomaa erikoinen kasvi kulkiessasi luonnossa tai kaunis kadunkulma kaupungilla. Kuule kenkien kopina kadulla tai tunne jalkapohjissa luontopolun pehmeys lenkkikenkien alla.

Läsnäolon tilassa voit ehkä tuntea olevasi osa kaikkea ympärillä olevaa. Tässä hetkessä, jossa kaikki on juuri niin kuin on.<3

Marjaliisa